Chiny. Shaolin. Klasztor Zen i szkoła kung-fu.

shaolin12

Wyprawa do Chin okazała się równie ciekawa co męcząca…. Zwiedziłam wiele miejsc, przejechałam wiele tysięcy kilometrów, wiele rzeczy mnie zaskoczyło a wręcz zaszokowało… A dzisiaj pokażę Wam relację ze sławnego klasztoru Shaolin.

Shaolin, buddyjski klasztor zen znajduje się około 800 km na południowy zachód od Pekinu. Leży u stóp góry Shaoshi Shan i został wybudowany w 495 r.

Pokrótce: buddyjska szkoła zen, wywodząca się właśnie z Chin, to sztuka kontemplacji, która ma doprowadzić człowieka do osiągnięcia wolności wewnętrznej i oświecenia. Jest to sztuka kontemplacji pustki. Ale buddyjska pustka to nie jest, jak myśląc stylem zachodnim – próżnia, nicość, wschodnia pustka zawiera wszystko, również to co z logicznego punktu widzenia się wyklucza np. życie i śmierć. Tutaj właśnie wśród społeczności buddyjskich mnichów narodziła się szkoła zen. Sztuka medytacji wymaga ogromnej dyscypliny i determinacji. Zen to również ćwiczenia fizyczne wspomagające pracę nad sobą, osiągnięcie wewnętrznej wolności. Ćwiczenia te stały się częścią fizycznej i duchowej samoobrony zwanej kung-fu.

Shaolin dzisiaj jest bardziej symbolem buddyzmu i miejscem turystycznym niż prawdziwym w tego słowa znaczeniu – klasztorem i miejscem kultu. Tuż obok za murami klasztoru, w którym narodziło się zen i kung-fu, jest wiele szkół tej sztuki walki. Najsłynniejsza, elitarna szkoła Shaolin Wushu Guan uczy przyszłych mistrzów. Chińczycy przysyłają tutaj swoje jedyne pociechy (w Chinach dopuszczalne jest posiadanie tylko jednego dziecka, każde kolejne oznacza ogromny podatek…) już nawet w wieku 4 lat. Dzieci obowiązuje żelazna dyscyplina. Codziennie przechodzą mordercze treningi a swoich rodziców widzą tylko raz w roku – w okresie wakacji.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej zajrzyjcie na TVN Player i zobaczcie „Kobietę na krańcu świata” Martyny Wojciechowskiej – odcinek pt. „Dziewczyna z Shaolin”

 

shaolin1

shaolin9

shaolin11

shaolin13shaolin10

shaolin17

shaolin14

shaolin15

shaolin18

shaolin19

shaolin21

shaolin20

shaolin16

shaolin22

shaolin23

 

Poniżej uczniowie szkoły kung-fu i pokaz sztuk walki:

shaolin2 shaolin3 shaolin4 shaolin5 shaolin6 shaolin7                shaolin24 shaolin25 shaolin8

 

photos: Iwona Klęczaj

 

Zdjęcia/wizualizacje/projekty prezentowane na blogu www.jojo-blog.pl są własnością JOJO design Iwona Klęczaj i są chronione prawem autorskim. Jeśli chcesz opublikować jakikolwiek materiał pochodzący z tej strony zapytaj mnie!

Nie wyrażam również zgody na publikacje jakichkolwiek materiałów pochodzących z tej strony z podaniem autora i źródła, ale z pominięciem zapytania mnie o pozwolenie na publikację.

 

Nie wyrażam zgody na kopiowanie i zapisywanie zdjęć/wizualizacji/projektów i wszelkich innym materiałów pochodzących ze strony www.jojo-blog.pl

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *