Fabryka Emalia Oskara Schindlera. Kraków.

fabryka_schindlera17

Dziś chciałabym pokazać Wam kolejne miejsce, muzeum, które warto zobaczyć. Kraków, Fabryka Emalia Oskara Schindlera.

Postać Schindlera jest chyba znana nam wszystkim, a to za sprawą sławnego filmu Lista Schindlera.

Oskar Schindler był członkiem NSDAP i agentem niemieckiego wywiadu Abwehry. Do Krakowa przybył w 1939r. i pod pozorem prowadzenia działalności gospodarczej miał pracować dla niemieckiego wywiadu.

Powołując się na niemieckie prawo okupacyjne, przejął żydowski sklep z naczyniami kuchennymi, a następnie objął zarząd powierniczy nad fabryką naczyń emaliowanych “Rekord” na Zabłociu. W kolejnych latach wykupił i rozbudował fabrykę. Z roku na rok zatrudniał coraz więcej pracowników, głównie Żydów, kierując się przy tym (początkowo) przede wszystkim względami ekonomicznymi (żydowscy robotnicy pracowali przymusowo, bez wynagrodzenia). W 1943 roku utworzył podobóz obozu pracy Płaszów, w którym zostało skoszarowanych kilkuset więźniów pracujących w jego fabryce.

Dzięki działalności swojej fabryki i zatrudnianiu w niej więźniów, uratował wielu Żydów. Po zakończeniu wojny, przy pomocy udzielonej mu przez ocalałych Żydów, wyjechał do Argentyny, a potem powrócił do Niemiec. W 1963r. otrzymał wyróżnienie Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata, zmarł w 1974 r.

fabryka_schindlera21

fabryka_schindlera22fabryka_schindlera20fabryka_schindlera15fabryka_schindlera16fabryka_schindlera2fabryka_schindlera3fabryka_schindlera4fabryka_schindlera5fabryka_schindlera13fabryka_schindlera7fabryka_schindlera8fabryka_schindlera9fabryka_schindlera18fabryka_schindlera19fabryka_schindlera6fabryka_schindlera10fabryka_schindlera11fabryka_schindlera12fabryka_schindlera14fabryka_schindlera1

 

adres: Kraków, ul. Lipowa 4

photos: Iwona Klęczaj

 

Zdjęcia/wizualizacje/projekty prezentowane na blogu www.jojo-blog.pl są własnością JOJO design Iwona Klęczaj i są chronione prawem autorskim. Jeśli chcesz opublikować jakikolwiek materiał pochodzący z tej strony zapytaj mnie!

Nie wyrażam również zgody na publikacje jakichkolwiek materiałów pochodzących z tej strony z podaniem autora i źródła, ale z pominięciem zapytania mnie o pozwolenie na publikację.

Nie wyrażam zgody na kopiowanie i zapisywanie zdjęć/wizualizacji/projektów i wszelkich innym materiałów pochodzących ze strony www.jojo-blog.pl

A Ciebie czytelniku bardzo proszę o uszanowanie tego :)

02 comments on “Fabryka Emalia Oskara Schindlera. Kraków.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress