Instytut Świata Arabskiego, Paryż

a3

Dziś chciałam pokazać Wam kolejne ciekawe miejsce w Paryżu – Instytut Świata Arabskiego. Budynek powstał w 1987 roku i został zaprojektowany przez znanego architekta Jeana Nouvela, laureata prestiżowej nagrody Pritzkera. 

Obiekt o bardzo prostej, geometrycznej formie z fantastyczną i bardzo nowatorską elewacją frontową. Wszystkie elewacje zostały wykonane ze szkła i stali. Południowa natomiast jest wzbogacona fotoelektrycznymi przesłonami, które pod wpływem zmiany natężenia światła, zmieniają się w różne wzory nawiązujące do stylistyki arabskiej. Takie rozwiązanie jest współczesną interpretacją mushrabiye – czyli typowych arabskich okien z ażurowymi ekranami. Zastosowano tutaj około 30 tysięcy maleńkich soczewek, które reagują na światło.

Przy zmieniającym się natężeniu światła dziennego, łatwo zaobserwować reagujące soczewki – wrażenie niesamowite!

a8 a5

a12a2a13a1a4a6a7a9a10a11a14

photos: Iwona Klęczaj

 

Zdjęcia/wizualizacje/projekty prezentowane na blogu www.jojo-blog.pl są własnością JOJO design Iwona Klęczaj i są chronione prawem autorskim. Jeśli chcesz opublikować jakikolwiek materiał pochodzący z tej strony zapytaj mnie!

Nie wyrażam również zgody na publikacje jakichkolwiek materiałów pochodzących z tej strony z podaniem autora i źródła, ale z pominięciem zapytania mnie o pozwolenie na publikację.

Nie wyrażam zgody na kopiowanie i zapisywanie zdjęć/wizualizacji/projektów i wszelkich innym materiałów pochodzących ze strony www.jojo-blog.pl

A Ciebie czytelniku bardzo proszę o uszanowanie tego :)

 

 

03 comments on “Instytut Świata Arabskiego, Paryż

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress