Nr 42. Jak urządzić ogród zimowy?

ogrod2

 

Wprawdzie za oknem deszcz i szalejący wiatr, to jednak wiosna zbliża się wielkimi krokami. Dlatego dzisiaj pokażę Wam projekt wnętrza ogrodu zimowego.

Projekt przygotowałam klika lat temu. Ogród zimowy, który tutaj widzicie to element domu jednorodzinnego z okolic Gdańska. Wchodzimy do niego wprost z salonu. Pomieszczenie jest duże i całkowicie przeszklone z widokiem na ogród – powiedzmy “ogród właściwy”, otwarty. Z oranżerii możemy również bezpośrednio wyjść na zewnątrz.

Pomieszczenie, jak zresztą się domyślacie, powstało z myślą o wypoczynku. I dokładnie wszystko tutaj zostało podporządkowane tej jednej funkcji – relaksowi. Na środku postawiłam jasne meble ogrodowe z fantastycznie wygodną sofą na czele.

Dzięki przeszkleniom mamy wspaniały widok na ogród, ale nadmiar słońca może być bardzo męczący, dlatego też w oknach, również tych dachowych, znajdują się zasłony i rolety z białego lnu.

Podłoga jest z naturalnego piaskowca. Jako oświetlenie wybrałam  ogromne żyrandole stylizowane na barokowe. Ale  zapomniałabym o najważniejszym – o roślinach! Miejsca dla roślin jest tutaj wiele, umieściłam je w wysokich donicach. Dla porządku wszystkie donice są białe.

ogrod1

Podsumowując, jak urządzić ogród zimowy?

1/ kolorystyka – najbardziej sprawdzą się jasne kolory: biel, beże, szarości. Będą idealnym tłem dla roślin jak również wprowadzą spokojny stonowany nastrój.

2/ materiały wykończeniowe – najlepszym wyborem będą tutaj naturalne materiały: kamień (możesz zastosować go na posadzce), drewno, ceramika (donice), rattan….

3/ oświetlenie – idealne są lampy wiszące np. proste abażury z papieru ryżowego stworzą bardzo przyjemny klimat. Jeśli chcemy hodować rośliny tropikalne, sztuczne oświetlenie będzie tu bardzo przydatne.

4/ meble – obecnie na rynku jest ogromny wybór mebli ogrodowych. Świetnie sprawdzą się tutaj wygodne sofy czy hamaki.

5/ rośliny – najlepiej umieścić je w jednakowych donicach (przynajmniej w donicach w jednym kolorze) co choć trochę uporządkuje wnętrze.

6/ muzyka, książka – ogród zimowy to miejsce do wypoczynku dlatego może się tutaj znaleźć miejsce np. na bibliotekę czy zestaw nagłośnienia do słuchania muzyki.

7/ aranżacja okien, cieniowanie – ogród zimowy, czy oranżeria to pomieszczenie całkowicie przeszklone, dlatego ważna jest tutaj oprawa okien i to nie tylko ze względów estetycznych ale przede wszystkim funkcjonalnych. Nadmiar słońca może być dla osób przebywających w oranżerii bardzo dokuczliwy dlatego warto pomyśleć o zasłonach, żaluzjach czy roletach.

8/ ogrzewanie – ogrody zimowe mogą znajdować się tylko w pomieszczeniach ogrzewanych. Najlepszym rozwiązaniem jest wodne ogrzewanie podłogowe lub grzejniki konwektorowe ustawione wzdłuż ścian. Zimą temperatura nie powinna być niższa niż 10 stopni C.

9/ przewietrzanie – latem kiedy temperatura w pomieszczeniu może osiągnąć nawet 60 stopni C, bardzo ważne jest aby szklane ściany były ruchome. Tak żeby po otwarciu ich można było szybko przewietrzyć oranżerię. Warto również pomyśleć o wywietrznikach w dachu, dzięki którym unikniemy roszenia szyb. Sprawdzą się tu również automatyczne nawiewniki.

10/ strona świata – najlepszym miejscem do założenie ogrodu zimowego jest wschodnia lub zachodnia ściana domu. Południowa jest zbyt nasłoneczniona, co latem może spowodować poparzenie liści. Północna zaś – zbyt mało słoneczna.

Projekt wnętrza: Iwona Klęczaj JOJO design

Więcej moich projektów wnętrz znajdziesz tutaj.

 

 

 

 

 

08 comments on “Nr 42. Jak urządzić ogród zimowy?

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress