Nr 131. Jak zaprojektować funkcjonalną łazienkę? 8 pomysłów na urządzenie dużej łazienki.

lazienka_funkcja9

Tydzień temu pokazałam Wam ostatni projekt z cyklu JOJO 4Y, była to łazienka Martyny. I jak wspominałam, łazienka jest na tyle duża i “ustawna”, że można ją urządzić na wiele sposobów. Dzisiaj zapraszam na przegląd układów funkcjonalnych tego pomieszczenia.

Łazienka jest duża, ma nieco ponad 12 m2. Prostokątna, o wymiarach 2,45 x 4,92 m,  z narożnym oknem. Dzięki temu, że wejście zostało zaplanowane na środku dłuższej ściany, pomieszczenie jest łatwe do zagospodarowania. Martyna chciała, żeby w łazience oprócz standardowego wyposażenia (umywalka, wc, wanna i natrysk) znalazła się również sauna infrared. Ponieważ dom jest dopiero w trakcie budowy, możemy swobodnie manewrować wyposażeniem łazienki – piony kanalizacyjne zostaną dopasowane do wybranej wersji (zawsze tuż przy wc!). Wentylacja znajduje się na lewej ścianie (patrząc na plany poniżej). Za dłuższą ścianą z oknem (patrząc na plany – ściana u góry) znajduje się pralnia dlatego też na tej ścianie będzie się znajdował otwór z klapą uchylną do przerzucania brudnej bielizny (nie zaznaczałam do na planach).

A oto kilka pomysłów na zagospodarowanie tego pomieszczenia:

Wersja 1

Saunę i natrysk umieściłam przy ścianie lewej. Po przeciwnej stronie, pod oknem – prostokątna wanna do zabudowy. Na wprost wejścia szafka z dużą umywalką i tuż obok wc. Z lewej strony drzwi: wysoka wisząca szafka, a po prawej stronie – grzejnik łazienkowy (nad wanną).

lazienka_funkcja1

Wersja 2

Podobnie jak w wersji 1: sauna i natrysk z lewej strony. Na wprost wejścia umywalka oraz pod oknem – wanna wolnostojąca. Wc i bidet umieściłam z prawej strony (tutaj powinien znaleźć się pion kanalizacyjny). Z lewej strony drzwi – szafka.

lazienka_funkcja2

Wersja 3

Na wprost wejścia długa szafka z dwiema umywalkami. Z jej lewej strony wc i bidet, na wprost których – sauna i natrysk. Pod oknem asymetryczna wanna do zabudowy, a obok, oddzielona od wanny ścianką  – szafa.

lazienka_funkcja3

Wersja 4

Z lewej strony duża sauna granicząca z jednej strony z natryskiem a z drugiej z wc. Na wprost wejścia umywalka z dużą szafką. Pod oknem wanna wolnostojąca, a z prawej strony od wejścia – duża, wysoka szafa.

lazienka_funkcja4Wersja 5

To jest chyba moja ulubiona wersja: na wprost wejścia umywalka (jedna!), z jej lewej strony wc i bidet, a z prawej – asymetryczna wanna w zabudowie. Z lewej strony od wejścia całkiem duża sauna. Przy ścianie oddzielającej saunę – duża i praktyczna szafa (najlepiej z lustrzanym frontem). Z prawej strony od wejścia – natrysk.

Jedna umywalka – bo: jak często się zdarza, że z łazienki korzystają równocześnie dwie osoby? czy naprawdę jest sens umieszczania aż dwóch umywalek?

Wanna w zabudowie – bo: jest bardziej praktyczna niż wanny wolnostojące

WC i bidet – bo: dobrze jeśli uda nam się umieścić je w miejscu nieco “schowanym”

Sauna infrared – bo: taka była prośba Martyny…. w warunkach domowych sauna spokojnie może mieć mniejszy rozmiar.

Natrysk – bo: wygodny natrysk to taki o wymiarach minimum 90x90cm, ale zbyt duży – nie jest praktyczny. Natrysk to miejsce, które najszybciej ulega zniszczeniu, w którym gromadzi się najwięcej kamienia i pleśni (zdecydowanie więcej niż przy wannie). Dlatego projektowanie dużego natrysku oznacza dodatkową powierzchnię do ….. szorowania.

Szafa – jak dla mnie duża szafa bardzo przydaje się w łazience. I najlepiej żeby  to nie był zestaw małych szafek, szafeczek itp. tylko jedna większa szafa, która pomieści ręczniki, chemię, kosmetyki…

Pralnia – bardzo praktyczne jest zaplanowanie pralni tuż obok łazienki. Najlepiej jeszcze połączyć ją bezpośrednim wejściem. Tutaj pralnia znajduje się za ścianą łazienki i zostanie z nią połączona za pomocą otworu w ścianie z uchylna klapą do przerzucania brudnej bielizny. Wejście do pralni znajduje się w innym miejscu.

 

lazienka_funkcja5Wersja 6

Wersja 6 to jedna z niewielu, w której na wprost wejścia nie umieściłam umywalki. Zamiast niej stoi tutaj wanna wolnostojąca. Tuż obok – dwie duże wiszące szafki. Z lewej strony sauna z natryskiem (oddzielone ścianą) i wc. Z prawej strony od wejścia umywalka z dużą szafką.

lazienka_funkcja6

Wersja 7

I znowu wanna na wprost wejścia. Z lewej strony wc i bidet. W narożniku natrysk, tuż obok – umywalka. Sauna tym razem – w prawym narożniku przy oknie.

lazienka_funkcja7

I wreszcie ostatnia wersja nr  8, którą wybrała Martyna:

Na wprost wejścia dwie umywalki z szafką. Z lewej strony wc i bidet (nad nimi szafka wisząca). Obok – sauna i natrysk, które oddzieliłam od siebie ścianką. Z prawej strony od wejścia, przy oknie – wanna wolnostojąca. Projekt wnętrza łazienki Martyny przygotowany w oparciu o tą wersję możesz zobaczyć tutaj.

lazienka_funkcja8

 

A według Ciebie, która wersja jest najlepsza?

 

 

 

projekty: Iwona Klęczaj JOJO design

Zdjęcia/wizualizacje/projekty prezentowane na blogu www.jojo-blog.pl są własnością JOJO design Iwona Klęczaj i są chronione prawem autorskim. Jeśli chcesz opublikować jakikolwiek materiał pochodzący z tej strony zapytaj mnie!

Nie wyrażam również zgody na publikacje jakichkolwiek materiałów pochodzących z tej strony z podaniem autora i źródła, ale z pominięciem zapytania mnie o pozwolenie na publikację.

Nie wyrażam zgody na kopiowanie i zapisywanie zdjęć/wizualizacji/projektów i wszelkich innym materiałów pochodzących ze strony www.jojo-blog.pl

A Ciebie czytelniku bardzo proszę o uszanowanie tego :)

 

 

10 comments on “Nr 131. Jak zaprojektować funkcjonalną łazienkę? 8 pomysłów na urządzenie dużej łazienki.

 • Karola , Direct link to comment

  Mi najbardziej podoba się wersja nr 2, Wanna stojąca przy oknie chyba będzie wyglądać fajnie. Też myślę, że dwie umywalki są niepotrzebne. A duża szafa to podstawa :)

 • Kasia , Direct link to comment

  Wszystkie wersje są ciekawe, ale też chyba wybrała bym 5. może trochę zmniejszyłabym saunę, albo w ogóle jej nie robiła…

 • Szyszka , Direct link to comment

  Aż się w oczach mieni od tych propozycji ;) Ale to fakt, że na etapie surowych ścian można jeszcze brać pod uwagę wiele wersji. Ja skusiłabym się na nr 5, ponieważ dwie umywalki to wymysł ostatnich kilku lat, a czy naprawdę są one aż tak praktyczne na jakie wyglądają? Dobrze, ze w mojej się nie zmieszczą dwie, bo to dodatkowa powierzchnia do dbania o czystość. A co do sauny… Fajny, powiedzmy, gadżet – ale moi znajomi mają saunę od 10 lat w domu i korzystali z niej może z 5 razy (i to na początku, zaraz po wprowadzeniu). Ja bym się nie zdecydowała, ale jak ktoś lubi – czemu nie ;)

 • justyna , Direct link to comment

  Piękna :) a propos łazienek nurtuje mnie ostatnio zagadnienie: jaką fugę do czarnej mozaiki ? reszta łazienki jest w szarościach i bieli… Podpowie coś Pani? Z góry serdecznie dziękuję

 • Suzi , Direct link to comment

  Witam, mi przypadły do gustu wersje nr 5 i 8. Miałabym dylemat, którą wybrać :) Od niedawna przeglądam Pani bloga i jest on dla mnie bardzo inspirujący. Jestem początkującym architektem wnętrz i czy mogłabym zapytać jakiego programu do tworzenia wizualizacji Pani używa? Wizualizacje są piękne… Ja używam 3ds maxa + mental ray, ale zastanawiam się nad nauką innego programu dlatego jakby Pani mogła mi coś polecić to będę bardzo wdzięczna. Pozdrawiam!

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress