KRASICKI LIBRARY. Lidzbark Warmiński.

krb3

To chyba najciekawsza biblioteka jaką widziałam. A że książki są mi bliskie i projekty bibliotek zresztą też, to dzisiaj mam do pokazania wyjątkowe miejsce. Lidzbark Warmiński, zamek biskupi, właściwie przedzamcze. Ten kto bystrzejszy pewnie już się zorientował, że musi to być Hotel Krasicki. I owszem, w budynkach przedzamcza obecnie znajduje się hotel, a w nim ta niezwykła biblioteka.

Pomieszczenie jest dwukondygnacyjne, w wieży na planie koła. W dolnej części jest czytelnia. Miła, klimatyczna z mięciutkim dywanem, starymi grafikami na ścianach i czerwoną cegłą. Nic, tylko zanurzyć się w wygodnym fotelu i odpłynąć! Na górny poziom wchodzimy po stalowych schodkach. Konstrukcja antresoli jest drewniana, przypomina wielkie młyńskie koło z surowych ociosanych belek. Podłoga na piętrze jest ze stalowej kraty, więc dla tych z lękiem wysokości nie polecam :) Na górze właśnie znajduje się księgozbiór. Może nie powala on ilością woluminów, ale warto tam zajrzeć choćby dla samego klimatu. Tak, to takie wnętrze z tych “z duszą”.

A skąd się tam wziął Krasicki? To ostatni polski biskup rezydujący na zamku w Lidzbarku. Był mecenasem sztuki, zgromadził duży księgozbiór, galerię obrazów i rzeźb. Napisał wiele ciekawych bajek, które zresztą wszyscy doskonale znają np. Czapla ryby i rak. Ponoć książki nazywał “przyjaciółkami bez interesu” bo tylko one nie przymilały się do niego prawiąc komplementy…

 

A na koniec bajka Krasickiego “Mądry i głupi”:

 

Nie nowina, że głupi mądrego przegadał

Kontent więc, iż uczony nic nie odpowiadał

Tym bardziej jeszcze krzyczeć przeraźliwie począł

Na koniec, zmordowany, gdy sobie odpoczął

Rzekł mądry, żeby nie był w odpowiedzi dłużny:

“Wiesz, dlaczego dzwon głośny? Bo wewnątrz jest próżny”

krb5krb1krb2

krb6 krb4krb7

 

Projekt rewitalizacji budynków przedzamcza opracowała pracownia Dżus GK Architekci.

Inne posty na temat Hotelu Krasicki możesz zobaczyć:

tutaj

tutaj

i tutaj 

 

foto by Iwona Klęczaj

 

 

 

 

One comment on “KRASICKI LIBRARY. Lidzbark Warmiński.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress