London Look: The Ampersand Hotel p.1

amph2

Dzisiaj nie pokażę Wam mojego projektu wnętrza, ale aranżację hotelu butikowego w Londynie. Jest to The Ampersand Hotel, który znajduje się w samym sercu miasta, w kosmopolitycznej dzielnicy South Kensington. Obiekt zbudowano pod koniec XIX wieku w stylu wiktoriańskim z przeznaczeniem na luksusowy hotel butikowy. Hotel wówczas składał się z 80 pokoi, z których każdy został zaprojektowany w indywidualnej stylistyce.

Zdjęcia, które widzicie teraz, zrobiłam w zeszłym roku przy okazji wizyty na wystawie kwiatów i ogrodów Chelsea Flower Show. Hotel w 2012r. przeszedł gruntowną renowację i dziś jego wnętrza mają zupełnie nowe oblicze. Projekt rewitalizacji opracowała pracownia Dexter Moren Associates z Londynu.

Hotel znajduje się w bliskiej okolicy trzech wielkich muzeów: Muzeum Wiktorii i Alberta, Muzeum Historii Naturalnej i Muzeum Nauki i Techniki. Dlatego też, wnętrza są inspirowane motywami zaczerpniętymi z tych obiektów tj. botanicznymi, ornitologicznymi, astronomicznymi, muzycznymi i geologicznymi.

Po rewitalizacji hotelu, bryła budynku zachowała wszelkie elementy wiktoriańskie, natomiast wnętrze zmieniło nieco swój obraz. Jest to mieszanka unikatowych elementów z epoki z nowoczesnym wzornictwem. Na załączonych zdjęciach, znajduje się fragment lobby oraz reprezentacyjna klatka schodowa.

Stylowe balustrady i sztukaterie połączono z nowoczesnym żyrandolem (projekt Ingo Maurer), który przechodzi przez wszystkie kondygnacje budynku. Ma on formę stalowego słupa, wokół którego rozciągają się maleńkie lampki nawiązujące formą do ptaków. Kolejny motyw, tym razem botaniczny, pojawia się w lobby – dywan, meble tapicerowane są biało-czarne z elementami roślinnymi.

Całość tworzy bardzo elegancki ale i nieco “wyluzowany” look, przywodzi mi na myśl surrealistyczne obrazy Salvadora Dalego :) Niebawem pokażę Wam również inne pomieszczenia z tego hotelu – będzie kolorowo i z humorem.

Czy możemy coś z tej aranżacji przenieść do naszych domów? jak najbardziej stylistyka jest do powtórzenia w salonie czy sypialni. Podobny projekt pojawi się kiedyś na blogu…

 

amph3

amph4

amph5

 

foto by Iwona Klęczaj

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress