Moja bardzo subiektywna ocena: Business Garden, Warszawa

 

bg9

Trasa z centrum stolicy na lotnisko Okęcie jest mi bardzo znana. Nie dlatego, że tak często latam a dlatego, że właśnie w tej okolicy mieszkam. Tuż obok powstaje nowe, kolejne, e-nte, 1000 centrum biznesu na 1000-lecie… czego?

W Warszawie aż się roi od nowoczesnych biurowców, które powstają tutaj jak grzyby po deszczu. Niestety z większości z nich wieje nudą. Ale oto jadąc z lotniska Chopina, ulicą Żwirki i Wigury, w kierunku centrum, nagle zza drzew wyłania się jakieś białe ufo… I jest to fantastyczne ufo!

Zawsze z przerażeniem słuchałam opowieści o pracy w korporacji, brrr… Mam nadzieję, że nigdy nie będzie mi dane pracować w takiej “fabryczce”, ale jeśli jednak taka przyjemność mi się kiedyś przytrafi to chciałabym właśnie pracować w Business Garden (Warszawa)!

Obiekt zaprojektowany przez JSK Architekci (to oni pracowali również przy projekcie Stadionu Narodowego w Warszawie), został wyróżniony certyfikacją LEED Gold (Leadership in Energy and Enviromental Design). A co to takiego? To system oceny i promowania zrównoważonego i zielonego budownictwa.

Certyfikat LEED ocenia przede wszystkim wpływ obiektu na środowisko naturalne (zużycie energii, wody, materiałów itd.) i człowieka (np. jakość powietrza wewnątrz obiektu, aspekty zdrowotne…).

Aby budynek mógł uzyskać taki certyfikat jest poddawany ocenie opartej o następujące kryteria:

1/ Zrównoważona lokalizacja

2/ Efektywne wykorzystanie zasobów wodnych

3/ Energia i atmosfera

4/ Materiały i zasoby (należy zapewnić teren do przechowywania materiałów do recyklingu)

5/ Jakość środowiska wewnętrznego (m.in. kontrola środowiskowego dymu tytoniowego)

6/ Innowacyjność projektu… (cokolwiek to znaczy)

7/ Priorytety regionalne

Wszystko brzmi super, nic tylko popędzić z uśmiechem do pracy w tak fantastycznie przyjaznym budynku. Ale zostawmy na razie tę całą ekologię i popatrzmy na stylistykę obiektu. To co widzicie na zdjęciach to dopiero pierwszy etap kompleksu Business Garden. Jak dla mnie wygląda bardzo zachęcająco. Przenikające się futurystyczne formy budynku i białe elewacje to strzał w dziesiątkę. Oczywiście mój ulubiony fragment to ufo zawieszone nad drzewami – czyli widok z ulicy Żwirki i Wigury jadąc w kierunku centrum Warszawy.

W obiekcie obecnie znajduje się m.in. samoobsługowy Sound Garden Hotel. Samoobsługowy czyli? rezerwacji dokonujemy za pomocą internetowej lub mobilnej aplikacji (czyli normalnie, żadna nowość). Nie ma tutaj recepcji, są natomiast elektroniczne kioski, w których dokonujemy meldunku i płatności (no, to już jest coś nowego!). Pokoje są raczej małe i kompaktowe, dlatego też hotel jest dość tani. Skąd w nazwie “sound”? ano na każdym piętrze hotelu będzie słyszalna inna muzyka: jazz, rock, pop, nature sounds i silence. I właśnie ta muzyka do mnie przemawia!

 

bg14

 

bg5bg2 bg1bg4bg3   bg6   bg8bg10 bg11 bg12 bg13   bg15bg18bg7

a to wszystko w towarzystwie takiej wspaniałej alei drzew

bg17 bg16

foto by Iwona Klęczaj

 

 

Notka antykradzieżowa:

Zdjęcia/wizualizacje/projekty prezentowane na blogu www.jojo-blog.pl są własnością JOJO design Iwona Klęczaj i są chronione prawem autorskim. Jeśli chcesz opublikować jakikolwiek materiał pochodzący z tej strony zapytaj mnie!

Nie wyrażam również zgody na publikacje jakichkolwiek materiałów pochodzących z tej strony z podaniem autora i źródła, ale z pominięciem zapytania mnie o pozwolenie na publikację.

 

 

 

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress