Oratorium Marianum. Wrocław.

oratorium_marianum8

Wspaniałe wnętrze barokowe z pięknymi dekoracjami malarskimi, sztukatorskimi, marmoryzacją i złoceniami –  takie jest właśnie Oratorium Marianum, sala muzyczna na Uniwersytecie Wrocławskim. Sala powstała w pierwszej połowie XVIII w. i obok Auli Leopoldina, jest najbardziej reprezentacyjnym wnętrzem na Uniwersytecie.

Pierwotnie było to Oratorium Maryjne Kongregacji Łacińskiej. Sala o wyjątkowej architekturze i przede wszystkim dekoracyjności. Ponadto ze względu na doskonałe walory akustyczne była jedną z najbardziej popularnych sal muzycznych XIX-wiecznego Wrocławia.

Już kilkadziesiąt lat od powstania sali, w wyniku wkroczenia wojsk pruskich do Wrocławia, wnętrze przekształcono w szpital, a później magazyn i stajnię. Wyposażenie sali zaginęło, ale dekoracje malarskie przetrwały. Na początku XIX w. przeprowadzono sekularyzację majątków kościelnych – wnętrze otrzymało nową funkcję: stało się salą muzyczną Uniwersytetu Wrocławskiego. Miejsce ołtarza zajęły organy i scena dla artystów.

Niestety w 1945 roku w wyniku bombardowania, środkowa część Uniwersytetu uległa zniszczeniu, a w Oratorium Marianum zostało zniszczone całe sklepienie. Zachowało się tylko około 15 % dekoracji. Wnętrze zostało zrewitalizowane dopiero w 1974 roku,  a remont wraz z odtworzeniem dekoracji malarskich został ukończony dopiero w 2014 r.

Poniżej możecie zobaczyć zdjęcia z obecnego stanu Oratorium Marianum. Przy okazji warto zobaczyć je na żywo.

adres:

Oratorium Marianum

Gmach Główny Uniwersytetu

pl. Uniwersytecki 1, Wrocław

oratorium_marianum3oratorium_marianum1


oratorium_marianum4 oratorium_marianum5 oratorium_marianum6 oratorium_marianum7 oratorium_marianum2 oratorium_marianum9

photos: Iwona Klęczaj

Zdjęcia/wizualizacje/projekty prezentowane na blogu www.jojo-blog.pl są własnością JOJO design Iwona Klęczaj i są chronione prawem autorskim. Jeśli chcesz opublikować jakikolwiek materiał pochodzący z tej strony zapytaj mnie!

Nie wyrażam również zgody na publikacje jakichkolwiek materiałów pochodzących z tej strony z podaniem autora i źródła, ale z pominięciem zapytania mnie o pozwolenie na publikację.

Nie wyrażam zgody na kopiowanie i zapisywanie zdjęć/wizualizacji/projektów i wszelkich innym materiałów pochodzących ze strony www.jojo-blog.pl

A Ciebie czytelniku bardzo proszę o uszanowanie tego :)

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress