Boskie GELATI. Gruzja.

gelati6

Monastyr Gelati, który znajduje się tuż obok Kutaisi w zachodniej Gruzji, jest niesamowicie przepięknym miejscem. Miejscem, które musicie zobaczyć jeśli kiedyś postanowicie pojechać do Gruzji.

Gelati to zespół trzech świątyń. Znajduje się tutaj kościół Matki Boskiej (to największa świątynia w kompleksie) z 1106r., kościół św. Jerzego oraz kościół św. Mikołaja. Te dwie ostatnie świątynie zostały wybudowane w XIII w. Gelati powstało w czasach rozkwitu Gruzji i było nie tylko miejscem religijnym ale również centrum kultury i nauki. Tutaj również znajdowała się Akademia (budynek zachował się do dziś), w której spotykali się naukowcy i gruzińscy myśliciele.

Dziś Gelati to symbol złotej ery Gruzji i fascynujące miejsce do zwiedzania. Muszę przyznać, że zachwyciły mnie przepiękne freski w katedrze Matki Boskiej. Malowidła powstały w okresie XIII – XVIII wieku i są nieprawdopodobne! moje zdjęcia nawet w połowie nie oddają ich uroku :(  A architektura monastyru świetnie wpisuje się w malowniczy górzysty teren tworząc naprawdę piękny krajobraz.

Ale monastyr Gelati nie tylko mnie zachwycił, kompleks znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i przyrodniczego UNESCO.

gelati1  gelati4 gelati5  gelati8 gelati9 gelati10 gelati11 gelati12 gelati7gelati13

 

 

gelati2gelati3

zdjęcia: Iwona Klęczaj JOJO design

Zdjęcia/wizualizacje/projekty prezentowane na blogu www.jojo-blog.pl są własnością JOJO design Iwona Klęczaj i są chronione prawem autorskim. Jeśli chcesz opublikować jakikolwiek materiał pochodzący z tej strony zapytaj mnie!

Nie wyrażam również zgody na publikacje jakichkolwiek materiałów pochodzących z tej strony z podaniem autora i źródła, ale z pominięciem zapytania mnie o pozwolenie na publikację.

Nie wyrażam zgody na kopiowanie i zapisywanie zdjęć/wizualizacji/projektów i wszelkich innym materiałów pochodzących ze strony www.jojo-blog.pl

A Ciebie czytelniku bardzo proszę o uszanowanie tego :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *