Casa de los Azulejos. Meksyk.

meksyk3

 

Niesamowita mieszanka kulturowa, kopalnia niebywałych zabytków, wspaniała kuchnia i nieustannie tętniąca muzyka, ogromne i hałaśliwe miasto – takie jest właśnie Miasto Meksyk.

Dzisiaj chciałam pokazać Wam bardzo ciekawe miejsce, które jak na meksykańskie warunki, aż takie stare nie jest bo pochodzi tylko z XVI wieku. Oto piękny i wyjątkowy pałac Casa de los Azulejos.

Co to jest azulejos? to ceramiczne płytki pokryte ornamentem w, zazwyczaj, biało – błękitnym kolorze. Zresztą nazwa pochodzi od słowa azul co oznacza właśnie kolor niebieski. Płytki wykorzystywano do wykańczania ścian i fasad budynków. Bardzo popularne w Hiszpani i Portugalii, wykorzystywane były tez w Niderlandach, ale jak widać na załączonych obrazkach, można je zobaczyć również w Meksyku.

Elewacje pałacu, którego zdjęcia możecie zobaczyć poniżej zostały w całości wykończone takimi pięknymi azulejos z dodatkiem kamienia w ciepłym odcieniu beżu. Dom, jak zresztą widać na zdjęciach jest krzywy – to wynik ruchów tektonicznych. Meksyk jest obszarem aktywnie sejsmicznym. Nie są tu rzadkością erupcje wulkaniczne czy trzęsienia ziemi.

Ale wracając do Casa de los Azulejos…  Wewnątrz pałacu również pojawiły się piękne dekoracje z kolorowych płytek ceramicznych (zdjęcia poniżej). Ale jest coś jeszcze, co warto zobaczyć, mianowicie mural autorstwa Clemente Orozco José zatytułowany “Omniciencia“.

Dla tych co nie w temacie :) – mural to rodzaj malarstwa ściennego, zwykle monumentalnego. Te najbardziej znane meksykańskie murale to te, które znajdują się w Palacio Nacional autorstwa sławnego Diego Rivery (był mężem Fridy Kahlo), ale niestety nie mam ich zdjęć :(

Mimo, że Diego Rivera nie malował ścian w pałacu Casa de los Azulejos to i tak nie umniejsza to wartości tego miejsca, i nie zmienia faktu, że przy okazji wycieczki do Meksyku, warto do niego zajrzeć.

 

Adres:

Casa de los Azulejos

Av Francisco I. Madero 4, Centro, 06500 Ciudad de Mexico, Miasto Meksyk

 

 

meksyk1meksyk2

meksyk4meksyk10meksyk5meksyk6meksyk7meksyk11meksyk12meksyk8meksyk9

 

photos: Iwona Klęczaj

 

Zdjęcia/wizualizacje/projekty prezentowane na blogu www.jojo-blog.pl są własnością JOJO design Iwona Klęczaj i są chronione prawem autorskim. Jeśli chcesz opublikować jakikolwiek materiał pochodzący z tej strony zapytaj mnie!

Nie wyrażam również zgody na publikacje jakichkolwiek materiałów pochodzących z tej strony z podaniem autora i źródła, ale z pominięciem zapytania mnie o pozwolenie na publikację.

Nie wyrażam zgody na kopiowanie i zapisywanie zdjęć/wizualizacji/projektów i wszelkich innym materiałów pochodzących ze strony www.jojo-blog.pl

A Ciebie czytelniku bardzo proszę o uszanowanie tego :)

 

 

One comment on “Casa de los Azulejos. Meksyk.

  • Dominik , Direct link to comment

    Bardzo ciekawy post, ale nie wspominasz o José Clemente Orozco, a to ten artysta pracował nad dekoracją Casa de los Azulejos. Piękne zdjęcia! Zrobiły na mnie wrażenie :) pozdrawiam

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress