Centrum Le Corbusier. Dom Heidi Weber. Zurych.

LeCorbusier13

Dzisiaj zapraszam na wizytę w Centrum Le Corbusiera, w domu Heidi Weber w Zurychu. Czy wiesz kim był Le Corbusier?

Był architektem, malarzem, rzeźbiarzem, projektantem mebli … artystą absolutnym. Urodzony w Szwajcarii w 1887 roku, większość życia jednak spędził we Francji. Zmarł w 1965 roku. Choć kształcił się na zegarmistrza to architektura stała się jego głównym zajęciem. Jest czołowym przedstawicielem modernizmu, autorem wielu znanych budynków. Jego styl jest do dzisiaj podziwiany i przez wielu traktowany jako wzór godny naśladowania. Jest zaliczany do grona najważniejszych i najbardziej wpływowych architektów i urbanistów XX wieku.

Kim jest Heidi Weber? to szwajcarska projektantka wnętrz (pracę rozpoczęła w 1957 roku) i kolekcjonerka sztuki, która zafascynowana twórczością Le Corbusiera, zapragnęła stworzyć jego prywatne muzeum. Początkowo współpraca Heidi Weber i Le Corbusiera (1958 rok) oparta była o produkcję krzeseł projektowanych przez architekta. Sprzedaż osiągnęła spektakularny sukces. Meble szybko zyskały miano kultowych i są produkowane do dnia dzisiejszego (teraz przez firmę Cassina).  Przez lata Heidi Weber organizowała wystawy prac (rysunek, malarstwo, rzeźba) Le Corbusiera i niewątpliwie stała się jego największym “patronem”. W 1960 roku Heidi Weber zamówiła u Le Corbusiera projekt domu – prywatnego muzeum. To miało być miejsce do ekspozycji prac architekta ale również obiekt, który sam w sobie będzie “dziełem totalnym” skupiającym wszelkie dziedziny sztuki, w których działał Le Corbusier.

Oto co powstało:

Le Corbusier początkowo zaprojektował budynek betonowy (tak jak poprzednie obiekty jego projektu), jednak później projekt zmienił na obiekt o konstrukcji stalowej z lewitującym dachem i kolorową elewacją.

Budynek został złożony z prefabrykatów, konstrukcji stalowej modułowej o wymiarach 226 x226 x 226 cm. Dzięki temu wnętrze budynku jest niemalże zupełnie otwartą przestrzenią. Na elewacjach widoczne są nitowane łączenia a dzięki kolorowym płytom, obiekt wydaje się być bardzo “malarskim”. Konstrukcja dachu, który stoi na czterech prostokątnych wspornikach, składa się z dwóch (12 x 12 m) kwadratowych elementów wykonanych ze spawanych blach stalowych. Każdy kwadrat jest w kształcie parasola: jeden ustawiono do góry, a drugi w dół. Pojawił się tutaj również jeden żelbetonowy element – klatka schodowa.

Dom znajduje się w Zurychu, w dzielnicy Seefeld, nad jeziorem. Świetnie prezentuje się w pięknej zielonej przestrzeni. Centrum Le Corbusiera to jego ostatnie dzieło. Budowę rozpoczęto w 1965 roku, niestety w dwa lata przed jej ukończeniem (w 1967), architekt zmarł.

Poniżej możecie zobaczyć zdjęcia tego obiektu. Niestety tylko z zewnątrz. Muzeum obecnie jest zamknięte. Zostanie udostępnione zwiedzającym dopiero w przyszłym roku. Ale budynek jest na tyle transparentny, że spokojnie można zaglądać przez okna ;)

 

adres:

Centrum Le Corbusier
Höschgasse 8
8008 Zürich

 

LeCorbusier17LeCorbusier2LeCorbusier3LeCorbusier1LeCorbusier4LeCorbusier6LeCorbusier7LeCorbusier5LeCorbusier8LeCorbusier9LeCorbusier14LeCorbusier15LeCorbusier10LeCorbusier21LeCorbusier22LeCorbusier19LeCorbusier20LeCorbusier18LeCorbusier16LeCorbusier12LeCorbusier23LeCorbusier11

photos: Iwona Klęczaj

 

Zdjęcia/wizualizacje/projekty prezentowane na blogu www.jojo-blog.pl są własnością JOJO design Iwona Klęczaj i są chronione prawem autorskim. Jeśli chcesz opublikować jakikolwiek materiał pochodzący z tej strony zapytaj mnie!

Nie wyrażam również zgody na publikacje jakichkolwiek materiałów pochodzących z tej strony z podaniem autora i źródła, ale z pominięciem zapytania mnie o pozwolenie na publikację.

Nie wyrażam zgody na kopiowanie i zapisywanie zdjęć/wizualizacji/projektów i wszelkich innym materiałów pochodzących ze strony www.jojo-blog.pl

A Ciebie czytelniku bardzo proszę o uszanowanie tego :)

 

4 przemyślenia nt. „Centrum Le Corbusier. Dom Heidi Weber. Zurych.

  1. Czy krzesło z szóstego zdjęcia było zaprojektowane przez Pana Le Corbusier? Wygooglowałam sobie nazwisko tego architekta, ale wyskoczyły bardziej nowoczesne meble. Chyba wiele marek inspiruje się tym projektantem i przyznam szczerze, że kilka modeli mnie zaciekawiło, nie mogę jednak znaleźć oryginalnie zaprojektowanych modeli. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *