Checkpoint Charlie. Berlin.

 

charlie1

W  nocy z 12 na 13 sierpnia 1961r. enerdowska armia rozpoczęła operację “Róża” blokując granicę z Berlinem Zachodnim. Powstał mur na długości blisko 150 km. W 1965r. mur został przebudowany, a wzdłuż granicy utworzono zaminowany pas ziemi zwany strefa śmierci. Przez ponad 28 lat mur berliński podzielił Niemcy na strefę wschodnią kontrolowaną przez Rosjan i zachodnią – przez aliantów (Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i Francję). Jednym z najbardziej znanych przejść na granicy niemiecko-niemieckiej było to, na skrzyżowaniu ulic Friedrichstraße z Zimmerstraße, zwane Checkpoint Charlie.

Po stronie wschodniej (NRD) odbywała się tutaj drobiazgowa kontrola wszystkich przekraczających granicę, natomiast po drugiej stronie zachodniej (RFN) nie dokonywano tak szczegółowej kontroli, ale członkowie sił alianckich sami zgłaszali swój wyjazd do Berlina Wschodniego (dla własnego bezpieczeństwa).

Checkpoint Charlie to miejsce historyczne, które było świadkiem wielu dramatycznych wydarzeń. To tutaj w 1961r. z powodu zatrzymania na granicy amerykańskiego dyplomaty, stanęły naprzeciw siebie wojska armii amerykańskiej i radzieckiej.

W 1991r. armia Stanó Zjednoczonych oficjalnie opuściła Checkpoint Charlie.

Dziś Checkpoint Charlie to symbol zimnej wojny i miejsce turystyczne. Znajduje się tutaj muzeum Muru Berlińskiego i symboliczny punkt kontroli granicznej.

charlie7

charlie2charlie3charlie4charlie5charlie6

photos: Iwona Klęczaj

Zdjęcia/wizualizacje/projekty prezentowane na blogu www.jojo-blog.pl są własnością JOJO design Iwona Klęczaj i są chronione prawem autorskim. Jeśli chcesz opublikować jakikolwiek materiał pochodzący z tej strony zapytaj mnie!

Nie wyrażam również zgody na publikacje jakichkolwiek materiałów pochodzących z tej strony z podaniem autora i źródła, ale z pominięciem zapytania mnie o pozwolenie na publikację.

Nie wyrażam zgody na kopiowanie i zapisywanie zdjęć/wizualizacji/projektów i wszelkich innym materiałów pochodzących ze strony www.jojo-blog.pl

A Ciebie czytelniku bardzo proszę o uszanowanie tego :)

 

 

02 comments on “Checkpoint Charlie. Berlin.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress