Nr 131. Jak zaprojektować funkcjonalną łazienkę? 8 pomysłów na urządzenie dużej łazienki.

lazienka_funkcja9

Tydzień temu pokazałam Wam ostatni projekt z cyklu JOJO 4Y, była to łazienka Martyny. I jak wspominałam, łazienka jest na tyle duża i “ustawna”, że można ją urządzić na wiele sposobów. Dzisiaj zapraszam na przegląd układów funkcjonalnych tego pomieszczenia.

Łazienka jest duża, ma nieco ponad 12 m2. Prostokątna, o wymiarach 2,45 x 4,92 m,  z narożnym oknem. Dzięki temu, że wejście zostało zaplanowane na środku dłuższej ściany, pomieszczenie jest łatwe do zagospodarowania. Martyna chciała, żeby w łazience oprócz standardowego wyposażenia (umywalka, wc, wanna i natrysk) znalazła się również sauna infrared. Ponieważ dom jest dopiero w trakcie budowy, możemy swobodnie manewrować wyposażeniem łazienki – piony kanalizacyjne zostaną dopasowane do wybranej wersji (zawsze tuż przy wc!). Wentylacja znajduje się na lewej ścianie (patrząc na plany poniżej). Za dłuższą ścianą z oknem (patrząc na plany – ściana u góry) znajduje się pralnia dlatego też na tej ścianie będzie się znajdował otwór z klapą uchylną do przerzucania brudnej bielizny (nie zaznaczałam do na planach).

A oto kilka pomysłów na zagospodarowanie tego pomieszczenia:

Wersja 1

Saunę i natrysk umieściłam przy ścianie lewej. Po przeciwnej stronie, pod oknem – prostokątna wanna do zabudowy. Na wprost wejścia szafka z dużą umywalką i tuż obok wc. Z lewej strony drzwi: wysoka wisząca szafka, a po prawej stronie – grzejnik łazienkowy (nad wanną).

lazienka_funkcja1

Wersja 2

Podobnie jak w wersji 1: sauna i natrysk z lewej strony. Na wprost wejścia umywalka oraz pod oknem – wanna wolnostojąca. Wc i bidet umieściłam z prawej strony (tutaj powinien znaleźć się pion kanalizacyjny). Z lewej strony drzwi – szafka.

lazienka_funkcja2

Wersja 3

Na wprost wejścia długa szafka z dwiema umywalkami. Z jej lewej strony wc i bidet, na wprost których – sauna i natrysk. Pod oknem asymetryczna wanna do zabudowy, a obok, oddzielona od wanny ścianką  – szafa.

lazienka_funkcja3

Wersja 4

Z lewej strony duża sauna granicząca z jednej strony z natryskiem a z drugiej z wc. Na wprost wejścia umywalka z dużą szafką. Pod oknem wanna wolnostojąca, a z prawej strony od wejścia – duża, wysoka szafa.

lazienka_funkcja4Wersja 5

To jest chyba moja ulubiona wersja: na wprost wejścia umywalka (jedna!), z jej lewej strony wc i bidet, a z prawej – asymetryczna wanna w zabudowie. Z lewej strony od wejścia całkiem duża sauna. Przy ścianie oddzielającej saunę – duża i praktyczna szafa (najlepiej z lustrzanym frontem). Z prawej strony od wejścia – natrysk.

Jedna umywalka – bo: jak często się zdarza, że z łazienki korzystają równocześnie dwie osoby? czy naprawdę jest sens umieszczania aż dwóch umywalek?

Wanna w zabudowie – bo: jest bardziej praktyczna niż wanny wolnostojące

WC i bidet – bo: dobrze jeśli uda nam się umieścić je w miejscu nieco “schowanym”

Sauna infrared – bo: taka była prośba Martyny…. w warunkach domowych sauna spokojnie może mieć mniejszy rozmiar.

Natrysk – bo: wygodny natrysk to taki o wymiarach minimum 90x90cm, ale zbyt duży – nie jest praktyczny. Natrysk to miejsce, które najszybciej ulega zniszczeniu, w którym gromadzi się najwięcej kamienia i pleśni (zdecydowanie więcej niż przy wannie). Dlatego projektowanie dużego natrysku oznacza dodatkową powierzchnię do ….. szorowania.

Szafa – jak dla mnie duża szafa bardzo przydaje się w łazience. I najlepiej żeby  to nie był zestaw małych szafek, szafeczek itp. tylko jedna większa szafa, która pomieści ręczniki, chemię, kosmetyki…

Pralnia – bardzo praktyczne jest zaplanowanie pralni tuż obok łazienki. Najlepiej jeszcze połączyć ją bezpośrednim wejściem. Tutaj pralnia znajduje się za ścianą łazienki i zostanie z nią połączona za pomocą otworu w ścianie z uchylna klapą do przerzucania brudnej bielizny. Wejście do pralni znajduje się w innym miejscu.

 

lazienka_funkcja5Wersja 6

Wersja 6 to jedna z niewielu, w której na wprost wejścia nie umieściłam umywalki. Zamiast niej stoi tutaj wanna wolnostojąca. Tuż obok – dwie duże wiszące szafki. Z lewej strony sauna z natryskiem (oddzielone ścianą) i wc. Z prawej strony od wejścia umywalka z dużą szafką.

lazienka_funkcja6

Wersja 7

I znowu wanna na wprost wejścia. Z lewej strony wc i bidet. W narożniku natrysk, tuż obok – umywalka. Sauna tym razem – w prawym narożniku przy oknie.

lazienka_funkcja7

I wreszcie ostatnia wersja nr  8, którą wybrała Martyna:

Na wprost wejścia dwie umywalki z szafką. Z lewej strony wc i bidet (nad nimi szafka wisząca). Obok – sauna i natrysk, które oddzieliłam od siebie ścianką. Z prawej strony od wejścia, przy oknie – wanna wolnostojąca. Projekt wnętrza łazienki Martyny przygotowany w oparciu o tą wersję możesz zobaczyć tutaj.

lazienka_funkcja8

 

A według Ciebie, która wersja jest najlepsza?

 

 

 

projekty: Iwona Klęczaj JOJO design

Zdjęcia/wizualizacje/projekty prezentowane na blogu www.jojo-blog.pl są własnością JOJO design Iwona Klęczaj i są chronione prawem autorskim. Jeśli chcesz opublikować jakikolwiek materiał pochodzący z tej strony zapytaj mnie!

Nie wyrażam również zgody na publikacje jakichkolwiek materiałów pochodzących z tej strony z podaniem autora i źródła, ale z pominięciem zapytania mnie o pozwolenie na publikację.

Nie wyrażam zgody na kopiowanie i zapisywanie zdjęć/wizualizacji/projektów i wszelkich innym materiałów pochodzących ze strony www.jojo-blog.pl

A Ciebie czytelniku bardzo proszę o uszanowanie tego :)

 

 

10 przemyśleń nt. „Nr 131. Jak zaprojektować funkcjonalną łazienkę? 8 pomysłów na urządzenie dużej łazienki.

  1. Mi najbardziej podoba się wersja nr 2, Wanna stojąca przy oknie chyba będzie wyglądać fajnie. Też myślę, że dwie umywalki są niepotrzebne. A duża szafa to podstawa :)

  2. Wszystkie wersje są ciekawe, ale też chyba wybrała bym 5. może trochę zmniejszyłabym saunę, albo w ogóle jej nie robiła…

  3. Aż się w oczach mieni od tych propozycji ;) Ale to fakt, że na etapie surowych ścian można jeszcze brać pod uwagę wiele wersji. Ja skusiłabym się na nr 5, ponieważ dwie umywalki to wymysł ostatnich kilku lat, a czy naprawdę są one aż tak praktyczne na jakie wyglądają? Dobrze, ze w mojej się nie zmieszczą dwie, bo to dodatkowa powierzchnia do dbania o czystość. A co do sauny… Fajny, powiedzmy, gadżet – ale moi znajomi mają saunę od 10 lat w domu i korzystali z niej może z 5 razy (i to na początku, zaraz po wprowadzeniu). Ja bym się nie zdecydowała, ale jak ktoś lubi – czemu nie ;)

  4. Piękna :) a propos łazienek nurtuje mnie ostatnio zagadnienie: jaką fugę do czarnej mozaiki ? reszta łazienki jest w szarościach i bieli… Podpowie coś Pani? Z góry serdecznie dziękuję

  5. Witam, mi przypadły do gustu wersje nr 5 i 8. Miałabym dylemat, którą wybrać :) Od niedawna przeglądam Pani bloga i jest on dla mnie bardzo inspirujący. Jestem początkującym architektem wnętrz i czy mogłabym zapytać jakiego programu do tworzenia wizualizacji Pani używa? Wizualizacje są piękne… Ja używam 3ds maxa + mental ray, ale zastanawiam się nad nauką innego programu dlatego jakby Pani mogła mi coś polecić to będę bardzo wdzięczna. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *