Ludwig Mies van de Rohe. Barcelona.

mies1

Witajcie, a dzisiaj coś z najwyższej półki – jeden z najsłynniejszych budynków modernistycznych na świecie, którego autorem jest Ludwig Mies van de Rohe. A do przygotowania tego postu zainspirował mnie mój kolega z czasów studiów – Tomek z nice-design.pl który ostatnio pokazał kilka archiwalnych zdjęć z architekturą Miesa van de Rohe:)

Obiekt powstał w 1929 roku jako pawilon niemiecki na Wystawę Światową w Barcelonie. W roku 1930 pawilon został zdemontowany, jednak w latach 80-tych ubiegłego wieku został odbudowany na podstawie zachowanych projektów i zdjęć.

Pawilon znajduje się u podnóża Muzeum Narodowego w Barcelonie i jest obowiązkowym punktem zwiedzania dla każdego szanującego się architekta :)

Budynek oparty o lekką stalową konstrukcję z cienkim, wydającym się lewitować dachem. Bardzo nowatorski jak na swoje (i chyba nasze też) czasy. Jest on właściwie pustą przestrzenią. Przestrzenią o doskonałych proporcjach, prostej formie, gdzie świetnie ukryto granicę pomiędzy wnętrzem a strefą zewnętrzną. Dwa baseny przylegające do budynku wydają się wnikać we wnętrze a odbicia w wodzie i szkle potęgują wrażenie lekkości. W jednym z basenów umieszczono klasyczną rzeźbę, która jest jedynym wydającym się “z innej epoki” elementem. Ale to rzeźba jest bardziej “typowa” dla tamtych czasów, a kontrast pomiędzy nią a estetyką obiektu pokazuje jak bardzo nowatorski budynek zaprojektował Mies van de Rohe.

Wnętrze zostało zaprojektowane przy użyciu wysokiej jakości materiałów. Jasny beżowy trawertyn, zielony marmur i czerwony onyks. Polerowana stal i szkło. Zwróćcie uwagę na zdjęcie poniżej: zielony marmur został w taki sposób dopasowany aby wzór na poszczególnych slabach był odbiciem lustrzanym. Wyposażenie obiektu to fotele i pufy “Barcelona” zaprojektowane specjalnie dla tego obiektu również przez Miesa van de Rohe. Proste, eleganckie, piękne, z charakterystycznymi skrzyżowanymi nogami w kształcie litery X. Meble produkowane sa do dzisiaj przez firmę Knoll i czasem pojawiają się również w moich projektach :) Jeszcze nie spotkałam się z dezaprobatą ze strony moich klientów na propozycję właśnie tych foteli do wyposażenia ich domów. Myślę, że niewielu z nich (a może nikt?) zdaje sobie sprawę, że te nowoczesne fotele zostały zaprojektowane prawie 100 lat temu!

A teraz jeszcze kilka słów o autorze.

Domyślam się, że czytelnicy tego bloga to w większości nie są architekci (jeśli w ogóle tacy tu bywają :)) i niekoniecznie znają taką sławę jak Ludwig Mies van de Rohe (1886 – 1969). Kim był? Niemiecki architekt, syn kamieniarza i mistrza budownictwa, od dziecka zafascynowany architekturą i rzemiosłem. Edukację rozpoczął w pracowni ojca ucząc się zawodu murarza…. ostatecznie zrewolucjonizował architekturę światową. To on powiedział “mniej znaczy więcej”. Czy już wiesz co to znaczy?

A teraz przejdźcie się na spacer np. po Warszawie, Krakowie, Wrocławiu…. i popatrzcie, które obiekty powstały sto lat temu i porównajcie.. Czujesz różnicę?

Zabawne, niektórzy dziś jeszcze twierdzą, że taki styl architektoniczny jest dla nich zbyt nowoczesny… kochani tak się budowało sto lat temu!

A archiwalne zdjęcia pokazane przez Tomka możecie zobaczyć tutaj.

mies2

mies5mies3mies7mies8mies4mies6

 

foto by Iwona Klęczaj

 

 

 

Notka antykradzieżowa:

Zdjęcia/wizualizacje/projekty prezentowane na blogu www.jojo-blog.pl są własnością JOJO design Iwona Klęczaj i są chronione prawem autorskim. Jeśli chcesz opublikować jakikolwiek materiał pochodzący z tej strony zapytaj mnie!

Nie wyrażam również zgody na publikacje jakichkolwiek materiałów pochodzących z tej strony z podaniem autora i źródła, ale z pominięciem zapytania mnie o pozwolenie na publikację.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *