MARIENSZTAT

1

Jednym z moich ulubionych miejsc na spacery w Warszawie jest Mariensztat. To stara część stolicy, fragment Powiśla, niewielki obszar pomiędzy ulicami Dobrą, Krakowskim Przedmieściem, Trasą WZ i Bednarską.

Ta zabytkowa część Warszawy pochodzi z XVIII wieku, ale jak większość stolicy została zniszczona podczas II wojny światowej. Odbudowano ją razem z budową trasy WZ pod koniec lat 40-tych XX w. Mariensztat znajduje się tuż obok Starego Miasta, u podnóża kościoła św. Anny.

Projektanci, Zygmunt Stępiński i Józef Sygalin, stworzyli kolonię mieszkaniową inspirowaną małymi miasteczkami doby renesansu i baroku.

Nie znajdziemy tu dużych mieszkań, Mariensztat to powojenne osiedle z małymi, raczej ‘ekonomicznymi’ lokalami.

3583Kamienica Józefa Kwiecińskiego ‘Pod Łabędziem’, wzniesiona w latach 1780 – 1784 dla znanego kupca i finansisty. Klasycystyczna. Spalona w 1944 r., odbudowana w latach 1948 – 1950.

95Kolonia ‘Mariensztat’ zbudowana według projektu pracowni….’BETONSTAL’   hmmm… może powinnam była nazwać moją pracownię ‘Glazuraterakota’ albo ‘Kredkaołówek’ ;)

 

7

46282272910111213151416171820Główne wejścia do kamienic przy ulicy Bednarskiej

232219242526

Niestety, kolonia Mariensztat jest obecnie w stanie ‘do natychmiastowego remontu’, którego niestety nie za bardzo widać na horyzoncie. Zdecydowanie jest to miejsce z duszą, taką przyjazną duszą, klimatyczne i gdyby jeszcze kamienice odrestaurować byłoby to jedno z lepszych warszawskich ‘good place to live’. Miejmy nadzieję, że Mariensztat doczeka się remontu. A w miedzy czasie, warto wybrać się tam na spacer!

 

 

 

 

 

 

 

Jedno przemyślenie nt. „MARIENSZTAT

  1. Przepiękne miejsce, taka perełka. Szkoda, że niszczeje, tym bardziej, że Polska to nie Italia, nie mamy niestety aż tylu cennych zabytków, co by pozwolić aby jakikolwiek z nich popadał w ruinę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *