Pamukkale

 

p15

Turcja to piękny malowniczy kraj. Kraj położony na styku dwóch kontynentów i dwóch kultur. Tutaj, nie tylko pod względem geograficznym, ale i kulturowym, spotyka się Wschód z Zachodem. Jeśli jesteś amatorem turystycznych atrakcji to właśnie tutaj znajdziesz wiele unikatowych miejsc.

Jestem wielkim zwolennikiem zwiedzania. Podczas wakacji rzadko odpoczywam :) zwykle plan jest tak napięty, że wracam do domu zmęczona. Nie inaczej było podczas wypadu do Turcji. Dzisiaj poznajcie Pamukkale, niesamowite miejsce, fenomen natury.

p6

p16

 

Pamukkale to miejsce słynące z ‘bawełnianych tarasów’ czy ‘bawełnianego zamku’. Owy ‘bawełniany zamek’ (dla mnie to jak góry pokryte śniegiem, w środku lata!) powstał z osadów wapnia. Skąd wapń? otóż znajdują się tutaj gorące źródła bogate w związki wapnia i dwutlenku węgla. Woda, która na powierzchni zostaje schłodzona, wytrąca węglan wapnia, który osadza się na skałach w postaci stalaktytów. Dzięki specyficznemu ukształtowaniu terenu, powstają progi skalne, baseny termalne, zacieki i inne malownicze nierówności.

Od jak dawna wapń tworzy tak malowniczy krajobraz? od ponad 14 tysięcy lat!

Teren jest objęty ochroną. Został wpisany na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO.

A skąd nazwa ‘bawełniane tarasy’? Z daleka wyglądają jak rzucone na skały fragmenty bawełny.

 

p19p17

p18  p20 p21p11 p12 p13 p14 p8 p10 p9 p7

p1 p5p4p2

Kiedyś były tu luksusowe hotele. Niestety przyczyniły się do niszczenia pięknego krajobrazu i stopniowego wysychania źródeł. Hotele zlikwidowano, zostały po nich tylko sztuczne tarasy nawiązujące do naturalnych basenów termalnych.

p3

Turcja to dla wielbicieli turystycznych atrakcji miejsce obowiązkowe!

 

Jeśli chcesz zobaczyć inne posty z kategorii ‘travel’ kliknij tutaj.

 

 

2 przemyślenia nt. „Pamukkale

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *