Restauracja Gruzińskie Chaczapuri. Kraków.

chaczapuri7

Ostatni weekend spędziłam w Krakowie i dzisiaj pokażę Wam coś z “ciekawych miejsc” –gruzińską restaurację. Tym razem wcale nie o wnętrzach, ale raczej o jedzeniu będzie :)

Restauracja znajduje się na rogu Rynku Głównego i ulicy Grodzkiej w Krakowie. Wnętrze klimatyczne z niewielkim ogródkiem w podwórzu. Menu to przede wszystkim kuchnia gruzińska. Jednak w karcie są również tradycyjne dania polskie i kuchnia międzynarodowa.

Trafiłam tam w porze obiadowej, w ogródku wśród młodziutkiej winorośli był rozstawiony grill. A przy grillu sam szef kuchni – rodowity Gruzin.

Oczywiście spróbowałam typowych gruzińskich potraw. Na pierwszy ogień chaczapuri czyli placek gruziński – coś w rodzaju pizzy z serem w środku. Naprawdę pyszny! Później chinkali czyli gruzińskie pierogi. Mają formę sakiewek i są nadziewane mięsem (dość pikantnie przyprawionym) i… rosołem. Tak, w pierogach jest rosół więc należy je jeść rękoma trzymając za górę sakiewki i wysysając zupę, inaczej rosół znajdzie się na naszych ubraniach ewentualnie na innych osobach siedzących w pobliżu :) Na koniec szaszłyki z sałatką, pychotka. Warto również spróbować gruzińskiej oranżady. Polecam szczególnie tę o smaku gruszki albo cytryny.

Ponieważ obiad był naprawdę bardzo dobry, kolejnego dnia również wybrałam się do tej samej restauracji. Tym razem spróbowałam tołmy. To tradycyjne danie gruzińskie – czerwona papryka faszerowana mięsem z ryżem, podawana z sosem pomidorowym i śmietaną. Tołma występuje w dwóch wersjach: mięso w papryce lub mięso w liściach kapusty. Drugiej wersji jak dotąd nie próbowałam.

Wcześniej próbowałam już dań w innej restauracji gruzińskiej w Warszawie, której kompletnie nie polecam. Nie dość, że bardzo drogo to w dodatku nie za bardzo świeże jedzenie…

Do “Gruzińskich Chaczapuri” w Krakowie trafiłam przypadkiem ale myślę, że wrócę tam jeszcze nie raz :)

Gruzińskie Chaczapuri, ul. Grodzka 3, Kraków

Ceny:

porcja chinkali (pierogi 6 szt.) – ~18 zł

Tołma (faszerowana papryka) – ~20 zł

Chaczapuri po imeretyńsku (chleb) – ~13 zł

Szaszłyk gruzińskie (z mięsa wieprzowego) z sałatką – ~30 zł

oranżada 0,5 l – ~8 zł


chaczapuri2

chaczapuri5chaczapuri1chaczapuri10chaczapuri3chaczapuri4chaczapuri6chaczapuri8chaczapuri11

chaczapuri16

chaczapuri15 chaczapuri14chaczapuri9

 

photos: Iwona Klęczaj

Zdjęcia/wizualizacje/projekty prezentowane na blogu www.jojo-blog.pl są własnością JOJO design Iwona Klęczaj i są chronione prawem autorskim. Jeśli chcesz opublikować jakikolwiek materiał pochodzący z tej strony zapytaj mnie!

Nie wyrażam również zgody na publikacje jakichkolwiek materiałów pochodzących z tej strony z podaniem autora i źródła, ale z pominięciem zapytania mnie o pozwolenie na publikację.

Nie wyrażam zgody na kopiowanie i zapisywanie zdjęć/wizualizacji/projektów i wszelkich innym materiałów pochodzących ze strony www.jojo-blog.pl

A Ciebie czytelniku bardzo proszę o uszanowanie tego :)

 

4 przemyślenia nt. „Restauracja Gruzińskie Chaczapuri. Kraków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *