Ryga. Katedra.

 

178

Dzisiaj znowu zapraszam Was na krótką wizytę w Rydze. To piękne miasto miałam okazję odwiedzić w zeszłe wakacje. Wizyta była krótka, ale i tak całkiem sporo udało się zwiedzić. Oto kolejne miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć – katedra św. Jakuba.

Obiekt imponujących rozmiarów, typu halowego z gotycką wieżą. Podobno to najstarszy kościół spośród wszystkich świątyń znajdujących się na terenie krajów nadbałtyckich.

Budowa katedry trwała aż siedem wieków! styl architektoniczny odzwierciedla czasy, w jakich trwała budowa. Katedra w dolnej partii murów jest w stylu romańskim, wyżej – gotyckim, górna część wieży jest barokowa, portal neogotycki a przedsionek w stylu… secesyjnym.

Ale to nie katedra zrobiła na mnie największe wrażenie a…. krużganek. Przepiękne miejsce, niezmienione od XIII w.! Krużganek jest połączony z neogotyckim budynkiem pochodzącym z  XIX w.

Krużganek, jak zresztą i katedra są dość mocno zniszczone ale za to bardzo, bardzo klimatyczne.

 

adres: Katedra (Rigas Doms), pl. Katedralny (Doma laukums), Ryga

 

181184185186183182179

189188 187         180

 

photos: Iwona Klęczaj

Zdjęcia/wizualizacje/projekty prezentowane na blogu www.jojo-blog.pl są własnością JOJO design Iwona Klęczaj i są chronione prawem autorskim. Jeśli chcesz opublikować jakikolwiek materiał pochodzący z tej strony zapytaj mnie!

Nie wyrażam również zgody na publikacje jakichkolwiek materiałów pochodzących z tej strony z podaniem autora i źródła, ale z pominięciem zapytania mnie o pozwolenie na publikację.

Nie wyrażam zgody na kopiowanie i zapisywanie zdjęć/wizualizacji/projektów i wszelkich innym materiałów pochodzących ze strony www.jojo-blog.pl

A Ciebie czytelniku bardzo proszę o uszanowanie tego :)

2 przemyślenia nt. „Ryga. Katedra.

  1. Nigdy tam nie byłam, ale oglądając zdjęcia, poczułam zapach tego miejsca. Uwielbiam go! Stare budowle, które na dodatek mają niesamowitą historię (a nawet krążą o nich legendy), są dla mnie jakieś takie… bliskie sercu? Nie wiem jak to określić, ale szaleję na tym punkcie. Oby jak najdłużej krużganek cieszył swoją świetnością.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *