W miejscach zagrożonych wybuchem konieczne jest zastosowanie narzędzi o konkretnej budowie. Sprzęt ten musi być zgodny z ATEX, czyli normą wskazującą minimalne wymagania w zakresie poprawy bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników w takich strefach. Czym dokładnie jest ten certyfikat?
Czym jest norma ATEX?
Urządzenia pneumatyczne z oznaczeniem ATEX spełniają wymagania zawarte w dyrektywach 2006/42/WE i 2014/34/UE oraz normach zharmonizowanych. Zgodnie z nimi narzędzia te:
- są wykonane tak, by nie stanowiły źródła zapłonu,
- są dostosowane do konkretnego rodzaju atmosfery wybuchowej – gazowej lub pyłowej,
- mają przeciwwybuchową i ognioodporną konstrukcję,
- są wyposażone w systemy tłumienia wybuchu.
Certyfikat ATEX jest przyznawany po przeprowadzeniu badań w uprawnionych do tego instytutach lub laboratoriach. Obowiązkiem producenta narzędzi pneumatycznych jest upewnienie się, że każdy egzemplarz trafiający na rynek spełnia wskazane normy.
Produkt z certyfikatem ATEX mają również dodatkowe oznaczenia, które wskazują, w jakich strefach mogą być wykorzystywane. Są to klasy A, B lub C.
Gdzie wykorzystuje się urządzenia pneumatyczne ATEX?
Urządzenia pneumatyczne ATEX znajdują zastosowanie w wielu branżach, w których występuje ryzyko wybuchu – najczęściej spowodowane obecnością gazów lub pyłów łatwopalnych. Takie narzędzia są używane m.in. w:
- przemyśle chemicznym i petrochemicznym,
- górnictwie,
- warsztatach samochodowych,
- przemyśle farmaceutycznym,
- lakierniach,
- zakładach malarskich,
- przemyśle spożywczym.
W takich miejscach wykorzystuje się m.in. piły brzeszczotowe i taśmowe, klucze pneumatyczne, wiertarki z udarem, przecinaki i wiele innych narzędzi z certyfikatem ATEX. Pozwalają one na łatwe przecinanie twardych materiałów, wykonywanie w nich otworów, a także odkręcanie zablokowanych elementów złącznych. Są nieocenione zwłaszcza w zakładach, w których na co dzień obrabia się metal lub kamień.